Megsütötték Szolnokon a Kárpát-medence kenyerét, az idén 300 kilósat
Szolnok városa és a Szolnok Televízió 2011-ben indította útjára hagyományteremtő céllal a Nemzet kenyere – 2013-tól a Kárpát-medence kenyere címet viselő, Szent István király napján megrendezendő programját. Ennek központi eseménye a határokon átívelő összefogással készülő, rekordméretű kenyér megsütése és ünnepélyes keretek között történő megszentelése, majd szétosztása az ünnepségre látogatók között.
A Kárpát-medence kenyerének elkészítéséhez a történelmi Magyarország területéről érkeztek a pékmesterek és az alapanyagok: az Alföldről a liszt, Kárpátaljáról (Beregszászról) a forrásvíz, a Felvidékről (Révkomáromból) a burgonya, Erdélyből (Parajdról) a só, a Vajdaságból (Zentáról) a kovász.
A kenyeret a sepsiszentgyörgyi Diószegi László vezetésével öt határon túli város pékmestere dagasztotta, gyúrta egybe augusztus 19-én a szolnoki Művésztelepen, ahol a 2013-ban épült – Közép-Európa legnagyobb –fatüzelésű házi kenyérsütő kemencéjében sütötték ki. A 300 kilogrammos kenyeret a szolnoki központi ünnepségen, augusztus 20-án este ökumenikus szertartás keretében szentelték meg.
Diószegi László a sepsiszentgyörgyi Diószegi pékség tulajdonosa elmondta: a sütés a szokásos méretű kenyereknél jóval hosszabb ideig és magasabb hőfokon, mintegy kilenc órán át, 470 Celsius-fokon történt. Ezért az asztallapnyi, lepényszerű kenyér felületén vastag hamukéreg képződött, amelyet néhány percnyi hűlés után késsel és kifejezetten erre a célra szerkesztett kaparóval távolítanak el.
Az óriási kemencében négy darab 70-80 kilogrammos kenyeret is sütöttek, melyeket augusztus 20.-a reggelén nemzeti szalaggal átkötve autókon szállítják a résztvevő településekre. Az ünnepségen megszentelik és szétosztják.
A kétnapos rendezvényen részt vesznek a vajdasági Zenta, a felvidéki Révkomárom, a kárpátaljai Beregszász, illetve Sepsiszentgyörgy vezetői, valamint Lipót és a lengyel Tarnow képviselői is. Ezeken a településeken is megáldják, megszentelik, majd közös emlékszalvétán szétosztják az ünnepi kenyereket. Több éve a Kolozsvári Magyar Napokra is készül egy hasonló nagyságú „testvérkenyér” mint Szolnokon.
A városi televíziók együttműködése révén egy televíziós híd kötötte össze a részt vevő városokat, így egymás ünnepségeiről is tudósítottak.
A program hat éve Harcsa Béla, a Szolnok Televízió Zrt. cégvezető-főszerkesztője, az esemény főszervezője és a Diószegi pékség kezdeményezésére indult és a Kárpát-medencei népek közös sorsát, valamint a magyar nemzet összetartozását szimbolizálja. A programot támogatja Jász-Nagykun-Szolnok megye és Szolnok városa.
Az óriási kenyér kiemelése után még kellő hőfoka van a kemencének ahhoz, hogy a „Házi-pék“ és „Kispékverseny“-re benevezett felnőttek és gyerekek megsüssék a saját készítésű kenyerüket, péksüteményeiket. A kicsiknek helyben biztosítanak teknőt, alapanyagot.
A Szolnok Városi Klubok és Nyugdíjasok Érdekvédelmi és Kulturális Egyesület elnöke, klubvezetők és klubtagok hat éve rendszeres résztvevői a kétnapos ünnepi programnak. A Művésztelep árnyas fái alatt elhelyezett padok biztosítják a pihenést, a kenyérsütéshez kapcsolódó rendezvényen népzenei, művészeti esemény és vásár várta a Szolnoki Művésztelepre látogatókat.
Blazsek Zsuzsanna
szerkesztő