Asztrofotókiállításon a gyöngyösi Idősek Klubja
A Gyöngyösi Kulturális és Közgyűjteményi Központ keretein belül működő Mátra Művelődési Központ gyakran ad otthont különböző szakköröknek. Természetesen ezen szakkörök által képviselt művészeti és tudományágak is rendszeresen megjelennek a tematikus kiállításokon. Ilyen volt a most megrendezett Praesepe csillagász kör asztrofotókiállítása, melyet a Gyöngyös, Visonta úti Idősek Klubja érdeklődő tagsága is meglátogatott.
A programnak kezdetben nagy hírverés kellett a klubban, mert az idős- és szépkorú tagságnak egyszerűen fogalma sem volt az asztrofotók készítéséről és megjelenési/megjelenítési formáiról. Ebből adódóan érdeklődés sem jelentkezett azonnal, hanem csak akkor amikor a klub rendelkezésére álló számítógépekben „Google” alkalmazásával utánakerestünk egyáltalán a szó jelentésének és annak, hogy mit tartalmaznak/jelenítenek meg a fotók. Ez már egyből és azonnal felkeltette érdeklődésünket hiszen az idősek- és szépkorúak már láttak – szabad szemmel – Nap- és Hold-fogyatkozást, valamint az elmaradhatatlan kívánságokkal együtt járó Meteor-rajokat.
A csillagász kör nevét, a Praesepe szót is sikerrel definiáltuk mint nyílt halmazt mely – szabad szemmel is láthatóan – a Rák-csillagképben található és „jászolt vagy kaptárt” jelent.
A rendezvénylátogatás napján már korán reggel gyülekezett az érdeklődő tagság – melynek lényeges mozzanata volt az összetartozást erősítendő – gondozók által készített meleg tea és zsíroskenyér.
Ahogy megérkeztünk rögtön szembe ötlött az elkerített kiállítási tér amelyben szembeötlőek és egyediek voltak a fényképek, ami az érdeklődés még nagyobb fokozódását idézte elő. Azonnal megkezdtük a kulturálódást és nagy figyelemmel fordultunk a kiállított képek felé.
A Praesepe csillagászkör 1979-ben lépett a nyilvánosság elé elméleti foglalkozásokon a Gyöngyösi Kulturális és Közgyűjteményi Központ keretében működő Mátra Művelődési Központban. Az évek múlásával igazodtak az érdeklődők igényeihez és megváltoztatták profiljukat. Az addigi kifejezetten elméleti foglalkozások – a szakkörösök kívánságára -kiegészültek gyakorlati megfigyelési foglalkozásokkal.
Jelenleg havonta két alkalommal tartanak gyakorlati- és négy alkalommal elméleti foglalkozásokat.
Sikeresen vesznek részt távcsöveikkel például;
–” Civil napon”
–” Föld óráján”
–” Múzeumok éjszakáján”
–” Kutatók éjszakáján”
–„ Csillaglesen”
–„ Meteor észlelésen”
–„ Napbemutatón”
–” Üstökös figyelésen”
Megfigyelési eredményeiket ún.”asztrofotó”-kon rögzítik és tárják a nyilvánosság elé.
A kiállítási ismertetőből megtudtuk, hogy a csillagászati fényképfelvételek készítése időigényes és precíziós munka. Hosszú expozíciós időt igényel, melynek során folyamatosan – kézzel – kellett követni a kívánt célpontot. Ezt a problémát – részben – megoldották azzal, hogy az – időközben közhasznúvá alakult – egyesület bevételei terhére sikerült vásárolniuk olyan elektronikát, ami elvégzi a távcső vezetését hosszabb időre, akár több felvételt készítve.
A kiállításon Varga András, a Praesepe Csillagász Kör vezetője válogatásában tekinthetők meg Kaszab Dénes, Laczik Zoltán, Megyeri György és Potje Péter legjobb csillagászati felvételei.
Többek között felvételeket láthattunk;
– Halley és a Hale-Bopp üstökösről
– Perszeidák és más meteorrajokról
– Napról és Napfogyatkozásról
– Holdról és Holdfogyatkozásról
– Földi párarétegről
Az idős- és szépkorú klubtagok oly annyira elmerültek a fényképek – asztrofotók – tanulmányozásába, hogy ezúttal elmaradt a megszokott, avagy szokásos csoportkép készítése.
Ennek egyszerű indoka, hogy lekéstük volna a helyi VOLÁN-buszjáratot...
Összességében a Gyöngyös, Visonta úti Idősek Klubja tagjai tartalmasan töltötték el a délelőttöt a gyöngyösi Mátra Művelődési Központ asztrofotókiállításán.
Borsi Miklós
klubtag
Gyöngyös, Visonta úti Idősek Klubja